Konya Bozkır Tahin Dünyası

Bebeklerde Tahin Tüketimi


%100 susamdan üretilen ve içerisinde hiçbir katkı maddesi barındırmayan tahin susamın ezilmiş formudur. Büyüklerin tahin tüketiminde herhangi bir yan etki bulunmayıp doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Fakat bebeklerde tahin tüketimi dikkat edilmesi gereken bir husustur. 

Tahin son derece faydalı bir besin olmakla beraber doğru oranlarda tüketilmesi hem küçükler hem de büyükler için önemlidir. Bebeklerde tahin tüketimi çoğu kimse tarafından zararlı mı ? acaba diye sorgulansa da, düşünülenin tam aksine tahinin faydası bebekler için de geçerlidir. 

Bebeklere Tahin Verilir mi?

İnternet üzerinde birçok anne tarafından şu tarzda araştırmalar yapılmaktadır:

  • 6 aylık bebek tahin pekmez yer mi?
  • 6 aylık bebeklere tahin verilir mi?
  • 7 aylık bebek tahin yiyebilir mi?
  • 7 aylık bebek tahin
  • 8 aylık bebeğe tahin pekmez verilir mi?
  • 8 aylık bebek tahin yer mi?

Bu ve benzeri birçok sorunun sorulmasının sebebi anneler tarafından bebeklere içeriğinde tahin olan kahvaltılıklar veya öğünler hazırlama isteğidir.

Bunlarla beraber tahin bebeklere kilo aldırır mı? düşüncesi ile bazı anneler araştırmalar yapabilmektedir. Tüm bu soruları kısaca cevaplandırmaya çalışalım.

Bebeklere Tahin Ne Zaman Verilir?

Bebeklere tahin ne zaman verilir sorusunun en doğru cevabı uzmanlar tarafından zaten verilmiştir. Bebekler için tahin 8. aydan sonra tavsiye edilmektedir. 8. Ayın öncesinde bebeğe doğrudan tahin veya içeriğinde tahin olan gıdaların verilmesi bebeğinizin mide veya sindirim sistemlerinde bazı aksaklıklara yol açabilir. 

8. Aylık Bebeğe Tahin Verilir Mi?

8. aydan sonra bebeklere tahin tek başına değil pekmezle karıştırılarak verilebilir. Doğrudan tahin verilmesi çocuğun midesini bulandırabileceği gibi kusmasına da sebep olabilmektedir. Bu yüzden tahini muhteşem ikilisi olarak adlandırılan pekmezle tatlandırmanız ve bu haliyle bebeğinize vermeniz tavsiye edilir.

Tahin Bebeklere Kilo Aldırır mı?

İçeriğindeki besleyici protein ve diğer besin bileşenleri sayesinde tahin gayet doyurucu bir gıda ürünüdür. Tahin pekmez ile karıştırılarak veya diğer tahinli mama tarifleri denenerek düzenli olarak 8+ aydan sonra bebeklere verildiğinde elbette kilo almasına faydalı olacaktır.

Tahin Bebeklerde Alerji Yapar Mı?

Özellikle çoklu besin alerjisi olan bazı bebeklerde, 8 aydan sonra verilse bile tahinin içeriğindeki susam nedeniyle bebeklerde tahin alerjisi veya belirtileri ne rastlanabilmektedir. 

Bebeklerde Susam Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde tahin veya tahin helvası gibi içeriğinde susam barındıran besinlerden kaynaklanan susam alerjisi belirtileri; ishal, kusma, huzursuzlanma, kızarıklıklar şeklinde karşınıza çıkabilir. Bu ve benzeri durumlarda doktorunuza danışmanızı tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir

One thought on “Bebeklerde Tahin Tüketimi

Comments are closed.