Konya Bozkır Tahin Dünyası

Bozkır Tahini


Tahin, Susam’ın kavrularak  özünün  kıvamlı bir macun haline getirilmiş şeklidir.  Tahini  diğer gıda ürünlerinden ayıran şey ise hiçbir katkı maddesi içermemesidir.  Tahin susam haricinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan  doğal bir besin gıdasıdır. Bozkır tahini ise diğer tahinlerden farklı olarak geleneksel yöntemlerin eskiden olduğu gibi günümüzde de kullanılarak üretildiği meşhur bir tahindir. 

 Konya’nın Bozkır ilçesinde üretilen bu eşsiz lezzetli tahini, Türkiye genelinde meşhur yapan sır ise hammaddesinde ki kalite ve yapımında ki ince detaylarda gizlidir. Bozkır tahininde de kullanılan susam, Serik, Manavgat ve Antalya’nın çeşitli bölgelerinden getirilmektedir.   Susam yapısı itibariyle Sıcak bölgelerde daha kaliteli ve lezzetli yetiştiğinden dolayı  bu bölgelerin susamı Türkiye’nin en kaliteli ve özlü susamı olarak öne çıkmaktadır.

Bozkır Tahin Dünyası, Konya Bozkır Tahin Dünyası, Meşhur Konya Bozkır Tahini, Bozkır Tahini

Bozkır Tahini Nasıl Yapılır

Bozkır tahini nasıl yapılır sorusunu kısaca cevaplandırmaya çalışalım. Bozkır konumu itibariyle Antalya ve ilçelerine yakın olduğundan dolayı susam hızlı bir şekilde temin edilir.  Depolarda muhafaza edilen susam, tahin olma serüvenine başlamadan önce yıkama havuzlarına aktarılarak şişmesi ve acı özünü suya bırakması sağlanır.  Yaklaşık  48 saate kadar sürebilen bu aşamada havuzdaki su 5-6 defa değiştirilerek susamın temizliği ve şişmesi gerçekleştirilir. 

Ardından üretim şekline göre kabukları soyulup kepeksiz tahin haline getirilecekse kabuk soyma makinesine,  kabukları soyulmadan kepekli tahin şeklinde üretilecek se doğrudan kavurma fırınlarına aktarılır.  Bu taş fırınlarda susam 3-4 saat kadar odun ateşinde kavrulur. 

 Bozkır tahini kavrulmuş ve çifte kavrulmuş olarak çeşitlendirilmiştir.  Çifte kavrulmuş Bozkır tahini  tat olarak biraz daha keskin bir tada sahiptir.  Bu iki çeşit arasındaki fark ise fırınlama işleminin  bir veya iki kere yapılmasından kaynaklıdır. 

 Odun ateşinde yeteri kadar kavrulan susamlar soğutma teknelerine alınarak eleme işleminden geçerler.  Böylelikle içlerindeki yabancı maddelerden kurtulurlar.  Ardından taş değirmenleri aktarılan susamlar,  büyük çaplarda iki taşın arasında yavaş yavaş ezilerek tahin kıvamında tanklara  doldurulurlar. 

 Bu tanklarda bir süre dinlendirilen Bozkır tahini çeşitleri ve ağırlıklarına göre  el değmeden ambalajlandıktan sonra raflardaki yerini almaktadır.

Tahin Dünyası olarak üretimden çıkan doğal Bozkır Tahini ve çeşitlerini doğrudan adresinize ulaştırıyoruz. Ürünlerimiz kesinlikle taze ve doğal lezzete sahiptir.

İlginizi Çekebilir