Konya Bozkır Tahin Dünyası

Çifte Kavrulmuş Tahin


Çifte Kavrulmuş Tahin

Çifte kavrulmuş tahin beyaz tahine oranla daha fazla rağbet görmektedir. Tahinin özü ve aroması daha yoğun olduğundan dolayı çifte kavrulmuş bozkır tahini raflarda daha sık görmeye başladığımız ürünler arasında yerini almıştır.

Beyaz tahine oranla çifte kavrulmuş tahin daha mide dostu ve daha lezzetli olmasıyla ön plana çıkmıştır. Susam daha fazla kavrulduğu için yağı iyice pişmektedir. Bu da mideye ve sindirim sistemlerine olan yan tesirini minimum seviyeye indirmektedir. Özellikle reflü hastaları için beyaz tahinin yaptığı mide yanmaları çifte kavrulmuş tahinlerde olmamaktadır.

Çifte Kavrulmuş Tahin Nasıl Yapılır?

Bozkır tahini denilince en lezzetli çeşitleri sıralamamız gerekirse ilk başta çifte kavrulmuş kepeksiz tahin gelmektedir. Bazı tahin severler kepekli tahini hususen tercih ederken tahinle ilk defa tanışacak olanlara tavsiyemiz kepeksiz tahin olmaktadır. Peki sofraların aranan lezzeti çifte kavrulmuş tahin nasıl yapılır? Kısaca cevaplandırmaya çalışalım.

Çifte kavrulmuş tahin susamın beyaz tahine göre daha fazla kavrulması ile elde edilir. Karıştırma işlemi, yıkama ve kavurma işlemi elle yapılır. Endüstriyel üretimden uzak olarak üretilen çifte kavrulmuş bozkır tahini ardıç odunu ile kavrulmakta, taş değirmende öğütülerek içeriğine tuz dahil hiçbir katkı maddesi katılmadan dolum yapılmaktadır.

Çifte Kavrulmuş Tahin Faydaları Nelerdir?

Çifte kavrulmuş tahin kalori yönünden oldukça yüksek seviyelerdedir. Bu nedenle tok tutucu özelliği ile tavsiye edilmektedir. Özellikle kilo vermek isteyenler için müthiş bir diyet besinidir. Ramazan aylarında tok tutması yönüyle sahur ve iftar sofralarında tercih edilmektedir.

Çifte Kavrulmuş Tahinin Kalori Değerleri Kaç?

Kalori değerleri bakımından ve içerdiği besinler bakımından zengin olan tahin, katkı maddesi içermeyen faydalı bir besin çeşididir. 100 gr (1 çay bardağı kadar) çifte kavrulmuş tahin ortalama 580 kalori içermektedir. Bununla beraber çifte kavrulmuş tahin besin değerleri şu şekildedir:

Kalori: 583 kcal
Karbonhidrat: 21 gr
Protein: 17.5 gr
Yağ: 48 gr
Lif: 5gr
Kolesterol: 0
Sodyum: 74 mg
Potasyum: 415 mg
Kalsiyum: 420 mg
Demir: 2.51 mg
Magnezyum: 351 mg

Çifte Kavrulmuş Tahin Nereden Alınır?

Çifte kavrulmuş tahin almak için Bozkır Tahin Dünyası markasının satıldığı marketleri ve şarküteri işletmelerini araştırabilirsiniz. Ayrıca güvenli şekilde internet üzerinden sipariş verebilirsiniz. Sitemiz tahindunasi.com üzerinden vereceğiniz siparişler taze olarak dolumdan alınarak adresinize gönderilmektedir.

Çifte Kavrulmuş Tahin Fiyatları

Sitemizde çifte kavrulmuş tahin normal beyaz tahinle hemen hemen aynı fiyatlara satılmaktadır. Beyaz tahin 1 kg fiyatı 30 TL iken çifte kavrulmuş tahin fiyatı 32-32,5 TL olarak satışa sunulmuştur.