Konya Bozkır Tahin Dünyası

Ödüllü Tahin: Bozkır Tahin Dünyası


Bozkır Tahin Dünyası markası adı altında ürettiği lezzetli ve doğal tahin ve diğer yöresel ürünler ile 2018 Yılın Ahisi Ödülüne Osman Kalay layık görüldü. Türkiye genelinde 30 yılı aşkındır 17-23 Eylül tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftasında her sene bir esnafa yılın ahisi ödülü verilmektedir. Bozkır tahini 2018 yılında damga vurarak yılın ahisi ödülünü almıştır. Bu gururu Bozkır ilçesine yaşatan Osman Kalay babadan kalma değirmenini kardeşleri ve oğlu ile aynı usulle işletmeye devam etmektedir.

Meşhur Bozkır Tahini denilince akla gelen ilk markalardan olan Kalaycıoğlu Tahin ve Bozkır Tahin Dünyası markalarını değirmeninde üreten Osman Kalay üretimi hakkında bazı bilgiler verdi. İlçede ilk değirmenin babası tarafından 1960 yılında kurulduğunu ve ilçede geleneğin bu şekilde başladığını dile getiren Kalay, bu geleneği gelecek nesillerine emanet edeceğinin altını çizdi.

2018 Ahilik Ödülü: Bozkır Tahin Dünyası

Kalay, kendi markaları ile ürettiği tahini Türkiye’nin dört bir yanına gönderdiklerini belirterek “ Özellikle internet ortamından satışların artması ile birlikte ürünlerimizi taze taze dolum bandından müşterilerimize gönderme fırsatı bulduk. Hem müşterilerimizden olumlu dönüşler alıyor hem de işimizi daha şevkle yapıyoruz” dedi.

Bozkır ilçesine gelen herkesi misafir etmekten memnuniyet duyduklarını ifade eden Osman Kalay açıklamalarında “Türkiye’nin hemen her yerinden talep geliyor. Tahinlerimizi yerli susam kullanarak, ardıç odununda kavurup doğal yöntemlerle imal ediyoruz. Ardıç odunuyla üretmemizin sebebi, odun ateşinde pişen susamın kokusu ve aromasının daha farklı olmasıdır. Müşterilerimiz ve ziyaretçilerimiz ürünlerimizin üretimini Bozkır’daki imalathanemizde yerinde görebilir. Tahin başta olmak üzere pekmez, bal ve tahinli lokumlarımızı tadabilirler. Gelen misafirlerimiz müşterimiz olsun veya olmasın, ürün almasına gerek kalmadan ikramlarımızdan tatmadan buradan ayrılmaz.” İfadelerine yer verdi.

Ahilik geleneğinin tüm karakteristik gereksinimlerini imalathanesinde ve ticari hayatında canlı tutmaya gayret eden Osman Kalay, Bozkır Tahini ve diğer yöresel ürünlerimizi tüm ülke genelinde tanınır hale getirmek için çalışmaya devam edeceklerini belirterek, kendisini bu ödüle layık gören tüm yetkililere ve resmi kurumlara teşekkürlerini iletti.

İlginizi Çekebilir