Konya Bozkır Tahin Dünyası

Odun Ateşinde Tahin


Odun ateşi tahin
Odun Ateşinde Bozkır Tahini

Odun ateşinde tahin, kokusu ve aromasıyla diğer tahinlerden ön plana çıkan, ata yadigârı yöntemlerin günümüze miras bıraktığı önemli lezzetlerdendir. Tahin denilince akla Bozkır, Bozkır denilince de Meşhur Bozkır Tahini gelmektedir.

Bozkır genelinde bilinen 17 adet tahin fırını bulunmaktadır. Bu fırınlarda geleneksek yöntemlerle tahin üretimi halen devam etmektedir. Buralarda üretilen tahinler Türkiye’nin dört bir yanına gönderilmektedir.

Nasıl Yapılır?

Odun Ateşinde Tahin

Odun ateşinde kavrulmuş tahini nasıl yapılır? Kısaca cevaplandırmaya çalışalım. Susamın yıkama havuzlarında bekletilme işleminden sonra kara fırınlara alınıp burada otun ateşinde kavrulması işlemi sonucu kavrulmuş tahin elde edilmektedir.

Bu işlem için kullanılan fırının taş fırın ya da diğer adıyla kara fırın olması doğrudan lezzetine etki etmektedir. Ayrıca fırının eski olması tadın kalitesini artırmaktadır. Bu fırınlarda susam 1 kere kavrulma işleminden geçip değirmene aktarılır ve dolum yapılırsa “beyaz tahin”, 2 kere işlemden geçirilip değirmene aktarılırsa “kara tahin” elde edilir. Kara tahin diye adlandırılan tahin için aslında odun ateşinde çifte kavrulmuş tahin diyebiliriz.

Nasıl Anlaşılır?

Bu sorunun cevabı aslında basittir. İşin sırrı tahinin kokusunda gizlidir. Eğer daha önce Bozkır Tahin Dünyası odun ateşinde Bozkır tahini tükettiyseniz bahsi geçen sorunun cevabını kendiniz bile verebilirsiniz. Çünkü bu lezzet unutulacak gibi bir lezzet değildir. Diğer tahinlere nazaran daha doğal tahin kokusunu, ardıç odunu kokusunu damağınızın derinliklerinde hissedebilirsiniz.

Nereden Temin Edilir?

Tahin yapısı itibariyle dayanıklı, uzun ömürlü bir gıdadır. Dolayısıyla Türkiye’nin neresinde olursanız olun online satış noktalarımızdan tahin dünyası markasıyla satılan Kalaycıoğlu tahinleri ve diğer ürünlerimizi güvenle sipariş edebilirsiniz. Siparişleriniz taze dolumu yapılmış sağlam ambalajlarıyla birlikte en kısa sürede adresinize tarafımızdan kargolanmaktadır.

İnternet ortamında alışverişlerinizi daima kurumsal firmalardan yapmanızı tavsiye ediyoruz. Odun ateşinde kavrulmuş hakiki tahin almak için tercihiniz 1 asırdan fazladır atadan miras aldığı geleneği devam ettirerek doğal tahin üretimine devam eden Bozkır Tahin Dünyası olmalıdır.

Ayrıca yolunuz düşerse Bozkır ilçesinde bulunan imalathanemize gelerek misafirimiz olabilir, kara fırında ve taş değirmende gerçekleştirdiğimiz tahin üretimini yerinde inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir