Konya Bozkır Tahin Dünyası

Tahin Kilo Yapar Mı?


Tahin Kilo Yapar mı?

Tahin, yapısı itibariyle zengin kalorisi ve protein içerdiğinden “kilo aldırır mı” soruları sıkça sorulmaktadır. Susamın 200 derecelik ısıda kavrularak değirmende öğütülmesi sonucu elde edilen tahin, kalorisi yüksek bir gıdadır. Tahin kilo yapar mı? Sorusunun sıkça araştırılmasının sebebi ise tok tutucu yönü bilindiğinden dolayıdır.

Özellikle ramazan aylarında tahin ve tahinli hamur işi poğaça, pide gibi tatlılar sıklıkla tüketilmektedir. Bunun asıl sebebi tahinin içerdiği lif yönüyle gün boyu tok tutmasıdır. Tahin kilo aldırır mı? şeklinde bir soruya birçok diyetisyen olumlu yönde cevap vermektedir. Özellikle diyetisyenlere kilo almak için yapılan başvurularda diyet listesinin baş öğelerinden biri de tahin olmuştur.

Tahin Kilo Aldırır mı?

Tahin kilo aldırır mı sorusuna cevap vermeden önce tahinle ilgili bazı önemli bilgilerin araştırılması gerekmektedir. Kış mevsimlerinde kilo kaybını önlemesi ve vücudun sıcaklık seviyesini koruması yönüyle tahin günlük tüketilen tatlılar arasında yer almıştır. Günümüzde kilo almaya çalışıp bir türlü başaramayanlar için tavsiye edilen kahvaltılık türlerinden biri tahindir.

Tahin ile kilo almak düzenli bir tüketimle ve günlük programla mümkündür. Bu programın uzman diyetisyenler gözetiminde oluşturulması ve uygulanması tavsiye edilir. Tahinin kilo aldırıcı özelliği içeriğinde ki yoğun besin bileşenlerinden kaynaklıdır. Fazla ve düzensiz tüketimi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Ayrıca susama alerjisi olan kişilerde tahin kilo aldırmayacağı gibi alerjik reaksiyonların artmasına da sebep olabilir.

Tahin Pekmez Kilo Aldırır mı?

Tahinin tatlandırıcısı olarak bilinen pekmez herkes tarafından tahinle karıştırılarak tüketilmektedir. Tahinle pekmez karıştırıldığında ortaya yağlı ve şekerli bir tatlı ortaya çıkmaktadır. Bu durumda tainle pekmez kilo aldırır mı sorusunun cevabı aşikardır. “Evet tabi ki kilo almaya yardımcı olur”

Fakat yine dikkat edilmesi gereken bilinçli ve oranlı tüketimdir. Pekmez doğal bir tatlı, tahinde doğal bir kahvaltılık besin olmasına rağmen kontrolsüz bir şekilde kullanıldığında vücudun ve özellikle karaciğerin dengelerini şaşırtabilir. Gerek kilo almak gerekse kilo vermek için tahin, pekmez gibi doğal gıda çeşitlerinin tüketimi orta seviyelerde olmalıdır. Bu aşamada uzman desteği alınması en doğrusu olacaktır.

İlginizi Çekebilir