Konya Bozkır Tahin Dünyası

Tahin Pekmez İkilisi


Tahin Pekmez İkilisi

Tahin pekmez ikilisi sofraların vazgeçilmez parçalarından bir tanesidir. Faydaları saymakla bitmeyen bu ayrılmaz ikili lezzet, damaklarda oluşturduğu alışkanlıkla her sofrada aranır hale gelmiştir. Tahin pekmez ile ilgili uzmanlar tek veya ikisi bir daima faydalı olduğunu belirtmektedir. Tahin pekmezin güvenilir olmasının sebebi ikisinin de tamamen doğal olması, koruyucu ve katkı maddeleri içermemesidir.

Tahin ve pekmez bağışıklık sistemini zengin besin bileşenleri ile güçlendirmektedir. Vücudu toksinlerden arındırdığı için hastalıklara karşı da korumaktadır. Özellikle kış aylarında vücut ısısının dengelenmesine katkıda bulunmaktadır. Düzenli olarak tüketildiğinde kemiklerin gelişimine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle çocuklar için tavsiye edilen tatlılar arasında tahin pekmez gelmektedir.

Tahin Pekmezin Faydaları Nelerdir?

Tahin pekmezin faydaları ile ilgili uzmanların tavsiyesi ister ayrı ister karıştırılarak tüketiminde belirli bir düzenin takip edilmesidir. Yani düzenli ve sürekli tüketim sağlandığında bu iki katkısız, mucizevi ve doğal tatlı vücut için adeta koruyucu görevi üstleniyor. Günde ortalama 2-3 yemek kaşığı tahin pekmez, antioksidan etkisi sayesinde ödemlerin atılmasından tutunda, vücudun zinde kalmasına kadar birçok fayda sağlamaktadır.

Tahin pekmezin bilinen faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Sabahları 2 kaşık tüketilen tahin pekmez vücudu zinde, enerjik ve sıcak tutar.
 • Tahin pekmez çocuklar başta olmak üzere hafıza gelişimine katkıda bulunur.
 • Kalp-damar sağlığını koruyucu özelliktedir.
 • Mevsimsel hastalıklara karşı vücut direncini artırmaktadır.
 • Kanser hücrelerine karşı önleyici ve çözümleyici etkisi vardır.
 • Çocuklarda iştah açıcı bir özelliği vardır.
 • Antioksidan yönünden zengin olduğu için vücutta biriken ödem ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 • Kan yapıcı ve kan sulandırıcı yönüyle özellikle kan dolaşımını kolaylaştırdığı için tavsiye edilmektedir.
 • İçerdiği zengin vitamin ve minerallerden dolayı vücudun ihtiyacı olan günlük vitamin ihtiyacını tek başına büyük oranda karşılamaktadır.
 • Gelişme çağındaki çocukların kemik gelişimlerinin düzenli ilerlemesini sağlamaktadır.
 • Özellikle hamile kadınlarda meydana gelen demir eksikliğini ve beraberinde gelen sorunları minimize etmektedir.

Tahin Pekmez Oranı Nasıl Olmalıdır?

Tahin ve pekmez karıştırmak isteyenlerin merak ettiği sorulardan bir tanesi de “tahin pekmez oranı nasıl olmalıdır” sorusudur. Bu aslında kişinin damak tadına göre belirleyebileceği bir orandır. Damak zevkine göre tahinin oranı ya da pekmezin oranı daha fazla olabilir. Uzmanların tavsiyesi pekmezi daha fazla katılması yönündedir.

Tahin Pekmez Kilo Aldırır mı?

Tahin pekmez ikilisi yağlı ve şekerli bir besin olduğundan gereğinden fazla tüketilmesi durumunda kilo aldırmaktadır. Diyetisyenlerin tavsiye ettiği ölçüler kaçırıldığında fazladan tüketilen her bir kaşık tahin pekmez kiloya dönmektedir.  

 

 

İlginizi Çekebilir