Konya Bozkır Tahin Dünyası

Tahinin Faydaları


Tahinin Faydaları

Tahinin faydaları konusunda söylenebilecek birçok tavsiye ve liste karşınıza çıkabilmektedir. Bunun başlıca nedeni tahinin doğal ve katkısız bir tatlı olmasıdır.  Tahin magnezyum bakımından zengin bir besin çeşidi olduğundan ötürü özellikle kış aylarında tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

4 Mevsim tüketime uygun olan tahin faydaları bakımından çok çeşitli olup, vücudu gün boyu dinçte tutabilecek kapasite de mineral ve vitamin zenginidir. Tek başına vücudun ihtiyaç duyduğu günlük vitamin ve mineral oranının yarısını karşılayacak yapıdadır.

Tahin özellikle Bozkır ilçesinde tamamen doğal yöntemlerle üretilmektedir. Susamın fırınlarda kavrulması ve taş değirmenlerde öğütülerek macun haline getirilmesiyle kavanozlarda ki yerini alan tahin, Meşhur Bozkır Tahin Dünyası olarak sıkça araştırılmakta ve satın alınmaktadır.

Tahin Faydaları Nelerdir?

Birçok beslenme uzmanı, diyetisyen ve doktorlar tarafından tahinin faydaları saymakla bitirilemeyecek kadar uzun listelerle teyit edilmiştir. Dünyanın farklı bölgelerinde farklı şekillerde tüketilen tahin, ülkemizde genellikle kahvaltılarda pekmezle karıştırılarak tüketilmektedir. Ortadoğu’da susam yağı olarak kullanılan tahin, Japonya’da sos olarak adlandırılmaktadır. Her ülkenin mutfak kültüründe bir şekilde yer edinmesinin sebebi faydalarından dolayıdır.

Tahinin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Tahin kolesterol seviyesini dengeleyen bir özelliğe sahiptir. Bu yönüyle kalp hastaları için tavsiye edilmektedir.
  • Magnezyum bakımından zengin olduğu için yetişkinlerde dahil olmak üzere çocuklarda kemik gelişimine katkıda bulunmaktadır.
  • Eklem ağrıları, kemik ağrıları çeken hastalar için tavsiye edilen öğünler arasında tahin bulunmaktadır.
  • Demir, çinko bakımından zengin olduğu bilinen tahin, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci artırmaktadır.
  • Omega 3 ve 6 yağ asitleri bakımından zengin olan tahin, kalp ve damar hastalıkları için birebir önleyici gıdalardan bir tanesidir.
  • Vücutta biriken toksinlerin atılmasına doğrudan katkı sağlar.

Tahının Faydaları

Dünyanın katkısız ve doğal besinler listesinde ilk 5’te sayabileceğimiz gıdalardan bir tanesi de tahindir. Tahının faydaları listemize eklemeler yapacak olursak şunları da yazabiliriz:

  • Tahin içeriğinde bulunan A ve B vitaminleri sayesinde beyin hücrelerini güçlendirerek, güçlü bir hafızaya yardımcı olmaktadır.
  • İçerdiği demir maddesi bakımından zengin olan tahin ayrıca kanda bulunan hemoglabin seviyesini dengelediği için anemi hastalığının ilacı sayılmaktadır.
  • Tahin ayrıca cilt ve saç için yenileyici özelliği taşımaktadır.

 

 

İlginizi Çekebilir