Konya Bozkır Tahin Dünyası

Tahin Kalori Oranları


Tahin Kalori Oranları

Katkı maddesi içermeyen, şeker hastalarının dahi güvenle tüketebileceği besin çeşidi olan tahin, kalori oranları bakımından oldukça zengindir. Uzmanlar tarafından hemen her yaş grubuna tavsiye edilmektedir.

Şifa ve lezzet deposu sayılan tahin, besin değerini kaybedecek hiçbir işlemle karşı karşıya kalmadığından dolayı benzersiz bir gıdadır. Lesitin, fosfor, magnezyum, potasyum ve demir gibi bir çok minareli ve vitamini bünyesinde fazlasıyla bulundurmaktadır. Bu yönüyle sağlık açısından en güvenilir lezzetlerden bir tanesidir.

Tahinin Besin Değerleri

Soğuk havalarda daha fazla tüketilen tahin, besleyici ve vücudu grip ve diğer soğuk algınlığı hastalıklarına göre korumaktadır. Tahin besin değerleri zengin olduğu için  vücudun direncini artırmakta, mevcut hastalıklara karşıda iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

İçeriğinde ki kepek oranıyla tok tutan tahin, hemen tüm diyetisyenler tarafından kabul görmüş ve tavsiye edilmiş bir diyet ürünüdür. Kahvaltılıklarda ve diğer öğünlerde vücuda tokluk, dinçlik hissi vermektedir.

Ortalama 100 gr tahin için besin değerleri aşağıdaki gibidir:

Kalori: 583 kcal
Karbonhidrat: 21 gr
Protein: 17.5 gr
Yağ: 48 gr
Lif: 5gr
Kolesterol: 0
Sodyum: 74 mg
Potasyum: 415 mg
Kalsiyum: 420 mg
Demir: 2.51 mg
Magnezyum: 351 mg

Tahinin Faydaları

Tahin katkı maddesi, tatlandırıcı vb. hiç madde içermeyen tek besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğallığı ile sağlık ve gıda uzmanları tarafından tavsiye edilen başlıca besin çeşitlerinden bir tanesidir.

Tahinin bazı faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Tok tutucu özelliği sayesinde kilo aldırmaz.
  • Vücudun direncinin artmasına katkıda bulunur.
  • İştahsızlık, halsizlik gibi semptomların giderilmesine katkı sağlar.
  • Kansere karşı direnci artırdığı kabul edilmiştir.
  • Katkı maddesi içermediği için yan etkisi bulunmamaktadır.
  • Zengin kalsiyum ve magnezyum deposu olduğu için kemik gelişimine doğrudan katkı sağlar.
  • Çocuklarda büyümeye ve gelişime faydası bulunmaktadır.
  • Sindirim sistemlerinin çalışmasını kolaylaştırır. Kabızlığın giderilmesine yardımcı olur.

Tahin her mevsimde tüketime uygun bir besindir. Doğrudan kahvaltıda tüketilebilmekle beraber ekseriyetle tatlandırılarak tüketilir. Pekmez tatlandırmak için en iyi tatlı takviyesi olarak tercih edilmektedir. Pekmezinde doğal ve katkısız olanını tercih etmeniz tavsiye edilmektedir.

Tahindunyasi.com sitemizden yılın 4 mevsimi taze taze dolum departmanından evinize güvenle meşhur Bozkır tahini satın alabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir